Příklady použití

Záznamy v registrech

Naprosto typickou situaci jsme řešili pro své fajn klienty Petra a Zuzku. Petr podniká a vlivem nesolidních odběratelů se dostal s negativním záznamem do bankovních registrů.

Při lehčích bankovních záznamech využíváme v ES svého vlivu a schvalujeme hypotéky na výjimku v programu Mladá rodina. Bohužel Petrovo záznam se ukázal jako příliš vážný. Banky odmítly financování s tím, že hypotéka bude možná po vymazání záznamu z registru za 4 roky.

Čekat 4 roky naši klienti nechtěli. Jejich stávající podmínky k bydlení byly již nevhodné. Také ve svém věku již cítili velkou potřebu dobrého bydlení ve vlastním domě.

Pro financování zálohy 15% jsme pro Zuzku připravili menší úvěr. Tento klienti nakonec nepotřebovali, když si potřebné peníze půjčili v rodině.

Klienti si vybrali vhodný pozemek, na kterém jim právě dokončujeme stavbu jejich krásného nového domu. Za čtyři roky, až bude záznam v registrech vymazán, připravíme hypotéku a klienti svůj dům doplatí.

Prodej nemovitosti

Ondřej vlastní velmi cenou nemovitost v Praze. Hodnota této je vyšší nežli hodnota budoucího domu s pozemkem. Pro Ondru je ideální postavit nový dům, přestěhovat se a následně prodat svůj stávající dům. Nejprve jsme uvažovali využít program Pohodová stavba, který velmi často využíváme tam, kde klienti po přestěhování prodávají byt. Ondřej však přišel s požadavkem, že na prodej své nemovitosti potřebuje opravdu hodně času. Na zaplacení svého domu u ES si přál dva roky. Zvolili jsme tedy program Pomocná ruka. S tím, že pokud by bylo nutné lhůtu pro zaplacení posunout, tak ji posuneme.

Ondřej nakonec svoji nemovitost prodal velmi rychle. Cenil si však, že nemusel na prodej spěchat a ušetřil si zbytečnou nervozitu a nutnost akceptovat horší prodejní cenu.

Insolvence

Insolvence je krajní řešení. Jsou lidé, kteří do insolvence přišli jako nerozvážní a stejně nerozvážní na konci insolvence odcházejí. Známe však také mnoho lidí, kteří se rozhodli insolvencí začít novou kapitolu svých životů.

Markéta a Honza k nám přišli v posledním roce své aktivní insolvence. Doufali, že až zaplatí své dluhy, a budou moci začít znovu s čistým štítem. Tak jim to totiž vysvětlovali, když do insolvence vstupovali. Bohužel až od nás se dozvěděli, že vše je trochu jinak. Po skončení insolvence zůstává klientům pětiletý záznam v registrech. A tento záznam je velmi často překážkou k získání hypotéky.

Markéta s Honzou byli touto situací velmi zklamaní. Během insolvence poctivě spláceli všechny nařízené splátky. V těžkém období jim bylo světlem na konci tunelu radost z domu, na který se těšili. Už proto, že se nutně potřebovali zbavit vysokého nájmu. Insolvence mimo jiné velmi omezuje možnosti dobrých nájmů. Co se pronajmout dá, je buď drahé či špatné.

Řešení pro tyto naše klienty bylo velmi náročné. Zvažovali jsme i program Chytrý nájem a nakonec se rozhodli pro Pomocnou ruku, kterou jsme v té době začínali testovat. Nejtěžší bylo pro tyto klienty vyřešit 15% zálohu. Markéta s Honzou neměli po insolvenci žádné úspory a neměli bohužel možnost si půjčit peníze v rodině. Museli jsme tedy velmi složitě vyjednávat úvěr v bance. Velký úvěr v hodnotě domu by v této době nebyl možný. Úvěr na 15% se nám nakonec podařilo pro klienty připravit.

Klienti dnes bydlí ve svém domu. Splnil se jim sen. Ještě čtyři roky budou platit nájem a pak půjdeme pro hypotéku. Nájem, který platí, je výrazně menší než platili a kvalita jejich života nesrovnatelně vyšší. Těmto klientům byl náš program doslova druhou životní šancí a klienti jsou za tuto možnost šťastní.

Nízké daňové přiznání

Pro nízká daňová přiznání máme celou škálu jiných možných řešení. Obvykle tato řešíme v programu Mladá rodina či Nulová hotovost. Klient Zdeněk si ze všech možností vybral právě program Pomocná ruka. Nejprve nás svojí volbou překvapil. Později jsme pochopili, že také v těchto případech může být nový program dobrou pomocí.

Zdeněk úspěšně podniká. Investoval hodně peněz do rozvoje své firmy. Své minulé investice teď odepisuje a tím se jeho účetní obraz pro banky její horší nežli ve skutečnosti je. Dokázali bychom v bance domluvit, že se na jeho účetnictví někdo detailně podívá a Zdeněk získá hypotéku již dnes.

Zdeněk se však rozhodl pro jednodušší cestu. Postavíme dům v programu Pomocná ruka a za dva roky, až skončí odpisy si dojde pro hypotéku. Výhodou budou lepší podmínky úvěru. Dnes, pokud bychom žádali hypo na výjimku, by banka byla patrná a půjčila raději méně peněz za vyšší úrok. Když půjdeme do banky později, za to však s dobrým daňovým přiznáním, půjčí nám banka více a za lepší úrok.

Rozvod

Michal k nám přišel v době, kdy prožíval méně radostné období. Jeho deset let trvající manželství skončilo. Manželka záměrně blokovala jakoukoliv dohodu a vypořádání majetku. Michal tak zůstával uvězněný v hypotéce na byt, kde již nebydlel. Tato situace mu neumožnila řešit své bydlení jiným úvěrem.

V této době nám velmi pomohl program Pomocná ruka. Pro Michala nebylo problém vyřídit si úvěr na 15% zálohu. Koupili jsme pro Michala pozemek a postavili na tomto dům podle jeho představ. Až se podaří vyřešit uspořádání majetku a staré hypotéky z manželství, tak pro Michala připravíme jeho hypotéku v programu Mladá rodina.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 5.5.2017.
Aktualizováno: 5.5.2017 zpět

http://novy-program-pomocna-ruka.ekonomicka-stavba.cz/priklady-pouziti.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.